Skip to content

185 Delta Pl.Brick, NJ 08723

Built 1978

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Feb 2, 2001

Property Information

Block210.41
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,218
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
41%
Improvement Value:$190,600
59%
Total Assessment$320,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,289+5.2%
2024$7,878+3.5%
2023$7,612+1.3%
2022$7,515+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$172,500
DeedBook 10303, Page 1700

Property Built

Built

Year Built: 1978