Skip to content

3 W. EsplanadeBrick, NJ 08723

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2021

Property Information

Block210.43
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,362
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,500
54%
Improvement Value:$109,700
46%
Total Assessment$238,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,153+5.2%
2024$5,848+3.5%
2023$5,650+1.3%
2022$5,579+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

Sq Ft1,362DeedBook 16569, Page 1784Recorded11/14/2016

Property Sale

SaleMulti
$197,200
DeedBook 12005, Page 1773

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 10351, Page 1795

Property Sale

SaleMulti
$111,500
DeedBook 5726, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1984