Skip to content

1 Rochester Dr.Brick, NJ 08723

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2008

Property Information

Block211.01
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,199
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
54%
Improvement Value:$114,200
46%
Total Assessment$250,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,463+5.2%
2024$6,142+3.5%
2023$5,935+1.3%
2022$5,860+1.6%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$121,700
DeedBook 5553, Page 925

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4891, Page 200