Skip to content

228 Knoll Crest Ave.Brick, NJ 08723

Built 1986

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Feb 4, 1994

Property Information

Block211.01
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,990
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
68%
Improvement Value:$198,800
32%
Total Assessment$618,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,984+5.2%
2024$15,192+3.5%
2023$14,678+1.3%
2022$14,492+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$355,000
DeedBook 5137, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1986