Skip to content

49 Rochester Dr.Brick, NJ 08723

Built 1992

Last Sale Price
$949,000
Last Sale Date
Nov 27, 2018

Property Information

Block211.02
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.3

Building Details

Building Class19
Description3SF2G-P 3120
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,120
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
52%
Improvement Value:$337,000
48%
Total Assessment$702,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,133+5.2%
2024$17,234+7.3%
2023$16,068+1.3%
2022$15,865+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$949,000

From:

To:

Sq Ft3,120DeedBook 17370, Page 1832Recorded1/30/2019

Property Sale

Sale
$504,000

From:

To:

Sq Ft3,120DeedBook 16163, Page 654Recorded8/17/2015

Property Sale

SaleMulti
$381,000
DeedBook 5376, Page 9

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 5003, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 4752, Page 713