Skip to content

24 Rochester Dr.Brick, NJ 08723

Built 2022

Last Sale Price
$1,163,250
Last Sale Date
May 21, 2024

Property Information

Block211.03
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.3

Building Details

Building Class18.5
DescriptionA-3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,029
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
33%
Improvement Value:$399,700
67%
Total Assessment$599,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,490+5.2%
2024$14,723+206.4%
2023$4,806+1.3%
2022$4,745+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,163,250
Sq Ft3,029DeedBook 19695, Page 784Recorded5/30/2024

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 16887, Page 291Recorded9/29/2017