Skip to content

74 Rochester Dr.Brick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Jan 15, 2004

Property Information

Block211.03
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.3

Building Details

Building Class18
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,029
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
32%
Improvement Value:$425,000
68%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,144+5.2%
2024$15,344+3.5%
2023$14,825+1.3%
2022$14,638+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000
DeedBook 11881, Page 719

Property Sale

Sale
$293,000
DeedBook 5348, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5163, Page 519