Skip to content

94 Rochester Dr.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 4, 2011

Property Information

Block211.03
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,544
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,500
48%
Improvement Value:$250,700
52%
Total Assessment$484,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,507+5.2%
2024$11,887+3.5%
2023$11,485+1.3%
2022$11,340+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 15012, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1985