Skip to content

55 Toronto Dr.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 16, 1999

Property Information

Block211.04
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,098
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,600
45%
Improvement Value:$375,400
55%
Total Assessment$682,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,616+5.2%
2024$16,743+3.5%
2023$16,177+1.3%
2022$15,972+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 5707, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1980