Skip to content

63 Toronto Dr.Brick, NJ 08723

Built 2016

Last Sale Date
Mar 14, 2023

Property Information

Block211.04
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,800
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,300
60%
Improvement Value:$164,200
40%
Total Assessment$405,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$9,368+1.3%
2022$9,247+1.7%
2021$9,093+2.5%
2020$8,874+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2016