Skip to content

9 Toronto Dr.Brick, NJ 08723

Built 1981

Last Sale Date
Jan 13, 2020

Property Information

Block211.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,983
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,500
58%
Improvement Value:$172,500
42%
Total Assessment$415,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$7,984+6.9%
2012$7,465+0.3%
2011$7,446+2.2%
2010$7,283+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1981