Skip to content

11 Toronto Dr.Brick, NJ 08723

Built 1989

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 29, 2011

Property Information

Block211.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,526
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,500
48%
Improvement Value:$259,100
52%
Total Assessment$501,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,956+5.2%
2024$12,314+3.5%
2023$11,898+1.3%
2022$11,747+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 15079, Page 831

Property Sale

Sale
$453,000
DeedBook 10470, Page 1534

Property Sale

Sale
$374,350
DeedBook 4764, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1989