Skip to content

38 Toronto DrBrick, NJ 08723

Built 2000

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block211.05
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.3

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,336
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,300
40%
Improvement Value:$364,400
60%
Total Assessment$605,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,645+5.2%
2024$14,870+3.5%
2023$14,367+1.3%
2022$14,185+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft3,336DeedBook 17335, Page 43Recorded12/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5559, Page 364