Skip to content

40 Toronto Dr.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
Jun 4, 2019

Property Information

Block211.05
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,074
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
58%
Improvement Value:$144,800
42%
Total Assessment$344,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,906+5.2%
2024$8,465+3.5%
2023$8,179+1.3%
2022$8,075+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$399,900

From:

To:

Sq Ft2,074DeedBook 17506, Page 657Recorded6/18/2019

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 5218, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1985