Skip to content

60 Toronto Dr.Brick, NJ 08723

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block211.05
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.3

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,568
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
36%
Improvement Value:$359,800
64%
Total Assessment$559,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,460+5.2%
2024$13,743+3.5%
2023$13,278+1.3%
2022$13,111+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 11408, Page 757

Property Sale

Sale
$428,000
DeedBook 10702, Page 379

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 10100, Page 943

Property Built

Built

Year Built: 1985