Skip to content

19 Obispo Dr.Brick, NJ 08723

Built 1991

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Nov 30, 2009

Property Information

Block211.06
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,356
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
52%
Improvement Value:$228,800
48%
Total Assessment$473,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,238+5.2%
2024$11,632+3.5%
2023$11,239+1.3%
2022$11,096-1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 14474, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 1991