Skip to content

6 Santiago Dr.Brick, NJ 08723

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Mar 31, 2006

Property Information

Block211.08
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class---
DescriptionPOOL
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,800
93%
Improvement Value:$16,900
7%
Total Assessment$255,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,605+5.2%
2024$6,277+3.5%
2023$6,065+1.3%
2022$5,988+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$885,000
DeedBook 13120, Page 693

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4987, Page 961