Skip to content

13 Alcala Dr.Brick, NJ 08723

Built 1998

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 31, 2009

Property Information

Block211.08
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,615
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
46%
Improvement Value:$267,500
54%
Total Assessment$498,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,884+5.2%
2024$12,246+3.5%
2023$11,832+1.3%
2022$11,682+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 14400, Page 1280

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 12062, Page 170

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 5630, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5311, Page 195