Skip to content

13 Santiago DrBrick, NJ 08723

Built 2016

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Aug 15, 2019

Property Information

Block211.09
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class17
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,900
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
49%
Improvement Value:$241,400
51%
Total Assessment$472,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,210+5.2%
2024$11,605+3.5%
2023$11,212+1.3%
2022$11,071+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft1,900DeedBook 17600, Page 52Recorded9/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$49,950
DeedBook 3741, Page 618