Skip to content

6 Cadiz Dr.Brick, NJ 08723

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$555,500
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block211.10
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$231,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,974+5.2%
2024$5,678+3.5%
2023$5,486+1.3%
2022$5,417+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$555,500
DeedBook 20187, Page 408Recorded11/6/2025

Property Sale

Sale
$298,500
DeedBook 18652, Page 947Recorded8/27/2021

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 13996, Page 1177