Skip to content

10 Cadiz Dr.Brick, NJ 08723

Built 1952

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 18, 2003

Property Information

Block211.10
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,608
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,500
56%
Improvement Value:$186,200
44%
Total Assessment$418,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,815+5.2%
2024$10,279+3.8%
2023$9,903+60.3%
2022$6,178+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 11518, Page 245

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 4900, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 1952