Skip to content

14 Cadiz DrBrick, NJ 08723

Built 2016

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 7, 2025

Property Information

Block211.10
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class17
Description3SFG-P 2668
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,668
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,000
36%
Improvement Value:$359,000
64%
Total Assessment$565,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,594+5.2%
2024$13,871+3.5%
2023$13,402+1.3%
2022$13,232+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 15647, Page 1767Recorded9/25/2013