Skip to content

28 W. Granada Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 5, 1997

Property Information

Block211.11
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,171
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
55%
Improvement Value:$173,000
45%
Total Assessment$388,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,022+5.2%
2024$9,525+3.5%
2023$9,203+1.3%
2022$9,087-4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5529, Page 902

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 5115, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1965