Skip to content

42 W. Granada Dr.Brick, NJ 08723

Built 2008

Last Sale Price
$121,500
Last Sale Date
May 29, 1991

Property Information

Block211.11
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class18
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,490
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
39%
Improvement Value:$322,400
61%
Total Assessment$528,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,649+5.2%
2024$12,972+3.5%
2023$12,534+1.3%
2022$12,375-2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$121,500
DeedBook 4909, Page 213