Skip to content

44 W. Granada Dr.Brick, NJ 08723

Built 2015

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Jul 20, 2018

Property Information

Block211.11
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class18
Description3SF2G-P 2408
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,312
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,400
37%
Improvement Value:$339,000
63%
Total Assessment$540,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,959+5.2%
2024$13,267+3.5%
2023$12,818+1.5%
2022$12,623+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft2,312DeedBook 17195, Page 1436Recorded8/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

DeedBook 15808, Page 1863Recorded5/20/2014

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 12837, Page 743

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12375, Page 1891