Skip to content

62 W. Granada Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2010

Property Information

Block211.11
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,660
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,300
45%
Improvement Value:$297,100
55%
Total Assessment$544,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,062+5.2%
2024$13,365+3.5%
2023$12,913+1.3%
2022$12,750+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5764, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1965