Skip to content

66 W. Granada Dr.Brick, NJ 08723

Built 1994

Last Sale Price
$492,000
Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block211.11
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,669
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,900
58%
Improvement Value:$164,400
42%
Total Assessment$388,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,030+5.2%
2024$9,533+3.5%
2023$9,210+1.3%
2022$9,094+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$492,000
Sq Ft1,669DeedBook 17775, Page 97Recorded2/4/2020

Property Sale

Sale
$466,000
Sq Ft1,669DeedBook 17545, Page 1445Recorded7/24/2019

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 14555, Page 1437

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 11009, Page 1958

Property Sale

Sale
$219,320
DeedBook 5191, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1994