Skip to content

80 W. Granada Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Feb 27, 2008

Property Information

Block211.11
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,303
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,500
67%
Improvement Value:$114,000
33%
Total Assessment$346,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,950+5.2%
2024$8,507+3.5%
2023$8,219+1.3%
2022$8,115+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 13934, Page 1842

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5158, Page 796

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 4773, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1960