Skip to content

84 W.GranadaBrick, NJ 08723

Built 2002

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Oct 14, 2016

Property Information

Block211.11
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class18
Description2SF1G-P 2491
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,491
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,300
46%
Improvement Value:$293,000
54%
Total Assessment$546,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,111+5.2%
2024$13,412+3.5%
2023$12,958+1.3%
2022$12,794+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,491DeedBook 16587, Page 374Recorded12/2/2016

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 10175, Page 1511