Skip to content

14 W. Granada Dr.Brick, NJ 08723

Built 1998

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Oct 1, 2012

Property Information

Block211.11
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,591
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
46%
Improvement Value:$237,100
54%
Total Assessment$443,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,445+5.2%
2024$10,878+3.5%
2023$10,510+1.3%
2022$10,377+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 15329, Page 236

Property Sale

Sale
$234,900
DeedBook 5551, Page 947

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5481, Page 311