Skip to content

55 W. Granada Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block211.12
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,277
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,300
69%
Improvement Value:$104,600
31%
Total Assessment$335,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,676+5.2%
2024$8,246+3.5%
2023$7,968+1.3%
2022$7,867+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,277DeedBook 20207, Page 930Recorded11/25/2025

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,277DeedBook 19187, Page 1028Recorded10/5/2022

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 3829, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1960