Skip to content

49 W. Granada Dr.Brick, NJ 08723

Built 2010

Last Sale Price
$989,000
Last Sale Date
Apr 7, 2022

Property Information

Block211.12
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,960
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
41%
Improvement Value:$291,200
59%
Total Assessment$497,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,843+5.1%
2024$12,216+3.5%
2023$11,803+1.3%
2022$11,654+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$989,000
Sq Ft2,960DeedBook 19003, Page 1093Recorded4/22/2022

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft2,960DeedBook 18579, Page 1192Recorded7/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 10486, Page 656

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5077, Page 982

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 3725, Page 136