Skip to content

61 W. Granada Dr.Brick, NJ 08723

Built 2006

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Oct 4, 2005

Property Information

Block211.12
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2399
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,399
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,100
47%
Improvement Value:$243,900
53%
Total Assessment$459,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,856+5.2%
2024$11,268+3.5%
2023$10,887+1.3%
2022$10,750+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 12871, Page 518