Skip to content

113 E. Granada Dr.Brick, NJ 08723

Built 1992

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Nov 4, 2021

Property Information

Block211.13
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,753
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
56%
Improvement Value:$174,400
44%
Total Assessment$394,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,187+5.2%
2024$9,683+3.5%
2023$9,355+1.3%
2022$9,237+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,753DeedBook 18833, Page 1593Recorded12/22/2021

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 14050, Page 65

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 10620, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4917, Page 977