Skip to content

2 Seville Dr.Brick, NJ 08723

Built 1998

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
May 15, 2002

Property Information

Block211.14
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,718
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,400
61%
Improvement Value:$167,900
39%
Total Assessment$430,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,115+5.2%
2024$10,564+3.5%
2023$10,207+1.3%
2022$10,078+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 10888, Page 1821

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 5552, Page 517

Property Built

Built

Year Built: 1998