Skip to content

20 Seville Dr.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2010

Property Information

Block211.14
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,899
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
60%
Improvement Value:$155,200
40%
Total Assessment$386,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,983+5.2%
2024$9,489+3.5%
2023$9,168+1.3%
2022$9,052+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5603, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1980