Skip to content

8 Seville Dr.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2011

Property Information

Block211.14
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2820
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,820
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,000
57%
Improvement Value:$272,000
43%
Total Assessment$628,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,971+5.3%
2024$15,167+3.6%
2023$14,646+1.3%
2022$14,458-2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980