Skip to content

47 Seville Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$372,500
Last Sale Date
Mar 2, 2005

Property Information

Block211.16
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,008
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
63%
Improvement Value:$121,000
37%
Total Assessment$327,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,446+5.2%
2024$8,028+3.5%
2023$7,756+1.3%
2022$7,658+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$372,500
DeedBook 12509, Page 1198

Property Built

Built

Year Built: 1970