Skip to content

94 E.Granada Dr.Brick, NJ 08723

Built 2017

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Nov 14, 2018

Property Information

Block211.16
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,160
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
44%
Improvement Value:$294,400
56%
Total Assessment$525,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,579+5.2%
2024$12,906+3.5%
2023$12,470+1.3%
2022$12,312+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$805,000

From:

To:

Sq Ft3,160DeedBook 17339, Page 879Recorded12/24/2018

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 12400, Page 121

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 5722, Page 755

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5476, Page 533