Skip to content

2 Toledo Dr.Brick, NJ 08723

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$1,830,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block211.18
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class18
Description3SF1G-P 3575
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,320
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$450,000
52%
Improvement Value:$414,900
48%
Total Assessment$864,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,340+5.2%
2024$21,233+3.5%
2023$20,515+1.3%
2022$20,256+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,830,000
Sq Ft3,320DeedBook 20035, Page 8Recorded6/9/2025

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 10809, Page 498

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 5090, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1988