Skip to content

44 Seville Dr.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Apr 30, 1999

Property Information

Block211.20
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,292
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
52%
Improvement Value:$105,400
48%
Total Assessment$220,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,693+5.2%
2024$5,411+3.5%
2023$5,228+1.3%
2022$5,162+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 5692, Page 969

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4942, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1980