Skip to content

128 E. Granada Dr.Brick, NJ 08723

Built 1974
Other Exempt

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Jun 1, 1995

Property Information

Block211.20
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,016
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,800
44%
Improvement Value:$163,100
56%
Total Assessment$290,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$5,158+13.5%
2011$4,546+2.3%
2010$4,445+6.6%
2009$4,169+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 5292, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1974