Skip to content

155 St. Lawrence Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Date
Mar 1, 2012

Property Information

Block211.21
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,409
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,200
70%
Improvement Value:$207,700
30%
Total Assessment$697,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,027+5.2%
2024$17,133+3.5%
2023$16,554+1.3%
2022$16,345+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980