Skip to content

134 St. Lawrence Blvd.Brick, NJ 08723

Built 2014

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jan 4, 2023

Property Information

Block211.22
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage924
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,300
75%
Improvement Value:$92,500
25%
Total Assessment$368,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,526+5.2%
2024$9,054+3.5%
2023$8,748+1.3%
2022$8,637+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft924DeedBook 19274, Page 950Recorded1/12/2023

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5086, Page 43