Skip to content

124 St. Lawrence Blvd.Brick, NJ 08723

Built 2011

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 19, 2009

Property Information

Block211.23
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class17
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,185
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
41%
Improvement Value:$299,300
59%
Total Assessment$505,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,052+5.2%
2024$12,405+3.5%
2023$11,986+14.3%
2022$10,483+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 14421, Page 496