Skip to content

135 Monterey Dr.Brick, NJ 08723

Built 2020

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
May 26, 1998

Property Information

Block211.25
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class17
DescriptionA-2SF2G 1410
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,000
55%
Improvement Value:$216,000
45%
Total Assessment$475,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,269+5.2%
2024$11,661-9.5%
2023$12,889+1.3%
2022$12,726+101.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5583, Page 493

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5490, Page 374