Skip to content

141 Monterey Dr.Brick, NJ 08723

Built 1967

Last Sale Price
$469,000
Last Sale Date
May 21, 2020

Property Information

Block211.25
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-P 1380
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,380
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,100
71%
Improvement Value:$120,000
29%
Total Assessment$420,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,851+5.2%
2024$10,313+3.5%
2023$9,965+1.3%
2022$9,839+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$469,000
Sq Ft1,380DeedBook 17915, Page 631Recorded6/5/2020

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,380DeedBook 17792, Page 1033Recorded2/19/2020

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 15327, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1967