Skip to content

105 Valencia Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 19, 1992

Property Information

Block211.27
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,200
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
69%
Improvement Value:$92,500
31%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,710+5.2%
2024$7,328+3.5%
2023$7,080+1.3%
2022$6,991+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4994, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 1960