Skip to content

111 Valencia DrBrick, NJ 08723

Built 2010

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 2025

Property Information

Block211.27
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 252548
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,548
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$277,500
52%
Improvement Value:$260,000
48%
Total Assessment$537,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,884+5.2%
2024$13,196+3.5%
2023$12,750+1.3%
2022$12,588+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft2,548DeedBook 19200, Page 355Recorded10/19/2022

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 14251, Page 1826

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5449, Page 892