Skip to content

143 Valencia DrBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Mar 29, 2019

Property Information

Block211.28
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page22.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,619
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
54%
Improvement Value:$174,700
46%
Total Assessment$380,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,833+5.2%
2024$9,346+9.0%
2023$8,575+1.3%
2022$8,466+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,619DeedBook 17433, Page 1059Recorded4/8/2019

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 15241, Page 359

Property Sale

Sale
$512,000
DeedBook 13254, Page 103

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5276, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 1960